Rezygnację z uczestnictwa w PPK można odwołać
Decyzję o uczestnictwie w pracowniczym planie kapitałowym oraz o rezygnacji z niego podejmuje sam pracownik. Zarówno rezygnacja, jak i późniejszy powrót do PPK, mogą nastąpić w dowolnym czasie.
Aby zrezygnować z dokonywania wpłat do PPK, uczestnik PPK składa pracodawcy deklarację w formie pisemnej. Zawiera ona dane dotyczące podmiotu zatrudniającego i uczestnika PPK oraz oświadczenie uczestnika o tym, że posiada wiedzę o konsekwencjach złożenia rezygnacji.
Wzór takiej deklaracji został określony w rozporządzeniu ministra finansów z 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych (DzU z 2019 r., poz. 1102).
Po zawarciu umowy...
Złożenie przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji zobowiązuje pracodawcę do zaprzestania odprowadzania wpłat do PPK począwszy od chwili, w której uczestnik ją złożył. Oznacza to, że wpłaty naliczone i pobrane przed złożeniem tej deklaracji, których pracodawca nie przekazał do instytucji finansowej, podlegają zwrotowi. Gdy pomimo złożenia przez uczestnika PPK deklaracji o rezygnacji pracodawca dokona wpłat do PPK, taką wpłatę należy uznać za dokonaną niezgodnie z wolą uczestnika PPK.
Przykład
28 listopada br. Jan Kowalski złożył deklarację o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta